Aktualności

Previous Next

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Polskich Inżynierów Strzałowych oraz uprzejmości firmy MAXAM i Astaldi S.p.a odwiedziliśmy najciekawszą budowę w Polsce - odcinek drogi S7 Luboń-Chabówka. Jest to największa tego typu inwestycja w historii naszego kraju, na 16 kilometrów drogi prawie 8km będzie przebiegać estakadami, mostami i tunelem o długości ponad 2km. Głównym celem naszej wycieczki był tunel drążony metodą górniczą przy użyciu materiałów wybuchowych oraz siedziba firmy Astaldi, której przedstawiciele przygotowali krótką prezentację na temat inwestycji. 

Previous Next

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

W dniach od 17 do 19 maja 2018r. na krakowskim rynku odbywał się Festiwal Nauki i Sztuki. Tegoroczne hasło – „Moc rozumu” skupiło namiotowe miasteczko, w którym zaprezentowały się krakowskie uczelnie. Nie mogło zabraknąć również nas – prezentację naszej działalności mogliście podziwiać 18 maja. Nasze stoisko znajdowało się w namiocie Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii. Byliśmy tam wraz z kolegami z kół naukowych działających na naszym wydziale: AKSJATOR, SKALNIK, FILAR, SKNZ, KLIWENT oraz EKOSPIRIT. Siedmiu kolistów SKN „Detonator” przygotowało krótkie ekspozycje, które następnie zaprezentowało młodszym oraz starszym zainteresowanym.

Podobnie jak rok temu, hitem stała się koparka jednonaczyniowa, dzięki której można było się poczuć jak prawdziwy operator! Kolejki oraz szerokie uśmiechy zarówno dzieci jak ich opiekunów mówiły same za siebie. Kolejnym obiektem zainteresowań dzieci stał się „firmowy detonator”. Po wybuchu okrzyki dzieci były słyszane były w kilku najbliższych namiotach. Bardzo intrygujący był tutaj sam proces wybuchu – nasza mała tajemnica. Podobnie jak w zeszłym roku zaprezentowaliśmy również wpływ wyburzeń na środowisko. Posłużyła nam do tego konstrukcja zbudowana z klocków YENGA oraz wcześniej przygotowane modele obiektów budowlanych z otoczenia. Celem zabawy było kontrolowane wyburzenie budynku z klocków tak, aby nie zostały uszkodzone otaczające go inne budynki. Zabawa zmuszała do myślenia, co nie odstraszyło jednak chętnych do wypróbowania.

Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie był niewątpliwą atrakcją dla uczestników Studenckiego Koła Naukowego Detonator, mamy nadzieję, że uczestnicy wydarzenia, którzy zawitali do naszego stanowiska byli równie zadowoleni jak my.  

Previous Next

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

13 kwietnia odbył się Dzień Otwarty AGH. Była to największa tegoroczna impreza plenerowa organizowana przez naszą uczelnię, na której przyszli studenci mieli szansę zwiedzić kampus AGH. Jednak przede wszystkim była to dla nich wspaniała okazja by zapoznać się z ofertą naszej uczelni, a także zasięgnąć opinii i rad starszych kolegów. Tegorocznej imprezie sprzyjała pogoda, a przez stoiska przewinęła się niezliczona liczba tegorocznych maturzystów.

Odwiedzający mogli uczestniczyć w interesujących pokazach i wycieczkach zorganizowanych na terenie całej uczelni przez wydziały, koła naukowe oraz organizacje studenckie. Podobnie jak w zeszłym roku i tym razem nie zabrakło nas na Dniu Otwartym. Jako Koło Naukowe Techniki Strzelniczej i Materiałów Wybuchowych zajęliśmy się organizacją stoiska wydziałowego i jego obsługą techniczną oraz zapoznaliśmy przyszłych studentów z ofertą naukową Laboratorium Techniki Strzelniczej i Materiałów Wybuchowych w Regulicach. Uczniom przybliżone zostały zagadnienia związane z tematyką materiałów wybuchowych oraz możliwości ich zastosowania w celach cywilnych.

Ten dzień był udany zarówno dla Nas jak i dla Was drodzy maturzyści. Dziękujemy za liczne przybycie i mamy nadzieje, że jeszcze spotkamy się w murach AGH. 

Previous Next

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

23 marca członkowie Studenckiego Koła Naukowego Detonator wraz z grupą Chilijczyków, będących na kursie specjalistycznym z zakresu górnictwa odwiedzili zakład produkcyjny firmy Nitroerg S.A. w Krupskim Młynie. Podczas wyjazdu mieliśmy przyjemność zapoznać się z historią zakładu, który jest obecnie jedynym zakładem produkującym dynamit nieprzerwanie od 1874 roku, a także największym wytwórcą tego materiału wybuchowego w Europie. Następnie, podczas zwiedzania poszczególnych hal, przedstawiono nam procesy produkcyjne firmy. Dzięki temu mogliśmy zobaczyć niektóre procesy produkcji oraz pakowania produktów wytwarzanych przez firmę Nitroerg S.A., a także przyjrzeć się codziennej pracy pracowników. Kolejno, na placu strzałowym pod opieką pracowników zakładu mogliśmy obserwować badania przeprowadzane na materiałach wybuchowych, a także efekty ich zastosowań do niektórych celów cywilnych. Podczas tej wizyty towarzyszyli nam głodni wiedzy studenci z Chile, uczestniczący w programie wymiany studenckiej Erasmus na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii AGH. Liczymy, że uda się Nam zrealizować jeszcze jakiś wspólny wyjazd! Serdecznie dziękujemy firmie Nitroerg S.A. za możliwość zwiedzania i profesjonalne przyjęcie nas na terenie zakładu! 

Previous Next

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Już za nami spotkanie z największą firmą produkującą materiały wybuchowe w Polsce i jedną z największych w Europie! Spotkanie było powiązane z podpisaną w dniu 9 maja 2017 r. umową między Wydziałem Górnictwa i Geoinżynierii a firmą NITROERG. Porozumienie to obejmuje realizację inicjatyw w zakresie wspólnego prowadzenia badań naukowych, a także inicjowania prac naukowo-badawczych. Przyjazd przedstawiciela firmy NITROERG miał na celu prezentację firmy oraz przede wszystkim przedstawienie oferty staży i praktyk zarówno dla Studentów, jak i Absolwentów Wydziału. Warto wspomnieć, że po stronie Wydziału koordynatorem współpracy jest dr inż. Józef Pyra.

Firma ma się czym chwalić:

  • 1050 pracowników
  • 145 lat doświadczenia na rynku
  • 40 krajów eksportowych

Słuchaczom zostały przedstawione produkty oferowane przez NITROERG S.A., zasady ich działania oraz proces ich dopuszczania do obrotu. Ta renomowana firma zapewnia dostawy MW do kopalń odkrywkowych oraz podziemnych, a przede wszystkim do zakładów górniczych KGHM Polska Miedź, który jest większościowym właścicielem NITROERGu. Produkty NITROERG S.A. skutecznie podbijają polski przemysł chemiczny oraz docierają do takich krajów jak: Australia, Kanada, Wielka Brytania i wiele innych. Ponadto NITROERG S.A. posiada szereg firm z którymi ściśle współpracuje. Są to między innymi:

  • BAM
  • INERIS
  • SAFEX
  • Instytut Nafty i Gazu
  • Federation of European Explosives Manufacturers
  • International Society of Explosives Engineers

Członkowie SKN Detonator oraz Zarząd wraz z Opiekunem mgr. inż. Michałem Dworzak bardzo dziękują Przedstawicielowi firmy NITROERG S.A. – Pani Elżbiecie Błotny za spotkanie oraz dalszą chęć współpracy z Wydziałem!

Kontakt

Studenckie Koło Naukowe Techniki Strzelniczej
i Materiałów Wybuchowych Detonator

Akademia Górniczo-Hutnicza
im. St. Staszica w Krakowie
Katedra Górnictwa Odkrywkowego
al. A. Mickiewicza 30; 30-059 Kraków
Budynek A4 - II p. - pok. 214

e-mail: detonator@agh.edu.pl